top of page

R E G U L A M I N

PORZĄDKU DOMOWEGO

SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „NASZ DOM”

W BĘDZINIE

Zatwierdzono Uchwałą Rady Nadzorczej nr 9/2008
z dnia 01.07.2008 r.

 

I. PRZEPISY OGÓLNE

 

1. Ilekroć w regulaminie jest mowa o użytkowniku lokalu należy przez to rozumieć osobą korzystającą z lokalu spółdzielczego, użytkownika lokalu użytkowego, w tym garażu, właściciela lokalu, najemcę lokalu oraz wszystkie osoby przebywające w budynku oraz w jego otoczeniu.

2. Użytkownik lokalu jest obowiązany korzystać z lokalu w sposób zgodny z przeznaczeniem lokalu.

3. Użytkownik lokalu jest obowiązany korzystać z lokalu, budynku i jego otoczenia w zgodzie z dobrymi obyczajami i w sposób nie utrudniający korzystania z nieruchomości przez inne osoby.

4. Postanowienia regulaminu mają na celu ochronę mienia, utrzymanie bezpieczeństwa, higieny i estetyki budynków, ich otoczenia oraz zapewnienia warunków zgodnego współżycia mieszkańców.

5. Postanowienia te określają obowiązki administracji Spółdzielni oraz wszystkich użytkowników lokalu i mieszkańców.

6. Użytkownik lokalu jest odpowiedzialny w zakresie postanowień niniejszego regulaminu za wszystkie osoby z nimi zamieszkałe, jak również swoich gości.

 

 

II. PRZEPISY W ZAKRESIE UTRZYMANIA W NALEŻYTYM STANIE TECHNICZNYM I SANITARNYM BUDYNKÓW, URZĄDZEŃ, INSTALACJI ORAZ MIESZKAŃ

 

OBOWIĄZKI ADMINISTRACJI SPÓŁDZIELNI

 

1. Do Spółdzielni należy utrzymanie czystości i porządku w pomieszczeniach ogólnego użytku i innych częściach wspólnych budynku oraz w otoczeniu budynku.

2. Administracja obowiązana jest do:

a) przekazywania Użytkownikowi lokalu lokal protokolarnie oraz wykonywania napraw, które w myśl przepisów obciążają wynajmującego,

b) dbanie o stan techniczny budynku, jego otoczenie oraz pomieszczenia wspólnego użytku takie jak:

- klatki schodowe

- pralnie

- suszarnie

- korytarze piwniczne

- place zabaw

- piaskownice

- tereny zielone

c) zapewnienia oświetlenia klatek schodowych budynków i korytarzy piwnicznych

d) zapewnienia mieszkańcom dogodnego dojścia do budynku

e) zapewnienia ustawienia pojemników na składowanie nieczystości

f) wykonanie napraw, remontów i konserwacji:

- dachów i likwidacji przecieków

- malowania klatek schodowych, uzupełniania tynków

- usuwania usterek instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania

- usuwania usterek instalacji wod-kan do zaworów odcinających w mieszkaniach na pionach

- usuwania usterek instalacji elektrycznej z wyłączeniem osprzętu elektrycznego ( kontakty, przełączniki, oprawy oświetleniowe )

- usuwanie nieszczelności instalacji gazowej od zaworu głównego do zaworu przed odbiornikiem gazu ( kuchnia, grzejnik przepływowy )

- sprzątanie pomieszczeń ogólnego użytku

- sprzątanie chodników, trawników

- odśnieżanie chodników i posypywanie ich piaskiem w okresie zimowym.

 

OBOWIĄZKI UŻYTKOWNIKA LOKALU

 

1. Użytkownik lokalu jest obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku oraz otoczenie budynku.

2. Użytkownik lokalu jest obowiązany do przestrzegania porządku i czystości w klatce schodowej, korytarzu, piwnicy, pomieszczeniach wspólnego użytku oraz na terenie Osiedla.

3. Wyrzucanie przez okno lub balkon jakichkolwiek rzeczy, lub wylewanie cieczy jest niedozwolone.
4. Śmieci i odpadki należy składować w przeznaczonych na ten cel pojemnikach, segregować zgodnie z przeznaczeniem pojemników i z wymogami segregacji. W przypadku rozsypania wynoszonych odpadków użytkownik ma obowiązek uprzątnięcia ich.

5. Nie wolno przywozić śmieci do pojemników Spółdzielni śmieci spoza terenu zamieszkania i od osób trzecich.

6. Użytkownik lokalu winien zwrócić uwagę na osoby nie zamieszkałe które wrzucają śmieci do naszych pojemników a o takich przypadkach zgłaszać do administracji.

7. Odpady domowe wielkogabarytowe należy wystawiać w terminach i miejscach wskazanych przez administracją Osiedla, nie wrzucać odpadów wielogabarytowych do pojemników na śmieci np. meble, gruz itp.

8. Użytkownik lokalu obowiązany jest wywieźć gruz i inne pozostałości po robotach remontowych i modernizacji, własnym staraniem i na własny koszt, w sposób uzgodniony z administracją.

9. Użytkownik lokalu obowiązany jest do:

a) zameldowania wszystkich osób wymienionych w przydziale na pobyt stały w przydzielonym mieszkaniu

b) regularnego płacenia należności za przydzielone mieszkanie i użytkowanie dodatkowych pomieszczeń

c) utrzymanie zajmowanego mieszkania we właściwym stanie technicznym i sanitarnym

d) dokonywanie napraw i odnawiania lokalu, a w szczególności:

- napraw podłóg i posadzek polegających na usunięciu niewielkich uszkodzeń

- dopasowania i naprawy stolarki okiennej i drzwiowej, naprawy i wymiany okuć oraz zamków okiennych i drzwiowych

- naprawy odbiorczych urządzeń wod-kan w lokalu polegającej na usuwaniu uszkodzeń bądź wymianie zużytych elementów np. wymianie kranów, baterii, pływaków oraz wymianie muszli, umywalki, zlewozmywaka, wanny i innych urządzeń sanitarnych

- udrażnianie przewodów odpływowych od urządzeń sanitarnych do pionów kanalizacyjnych

- naprawy i wymiany osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej np. przełączników, wyłączników, gniazdek, bezpieczników bez wymiany przewodów

- konserwacji, naprawy i wymiany kuchni gazowej i elektrycznej, gazowych grzejników wody ( tzw junkersów )

- malowanie ścian, sufitów wraz z usuwaniem uszkodzeń tynków

- malowanie balkonów i balustrad balkonowych

- malowania olejnego drzwi, okien, lamperii, grzejników, rur, a także innych urządzeń malowanych farbą olejną w celu zabezpieczenia przed korozją

e) zainstalowanie wodomierzy

10. Poza w/w naprawami lokalu najemca zobowiązany jest do likwidacji skutków zniszczeń powstałych z jego winy oraz w związku z nie wykonywaniem ciążących na nim obowiązków.

11. Bez zgody administracji użytkownikowi lokalu nie wolno:

a) dokonywać jakichkolwiek przeróbek zmieniających funkcjonalno-użytkowy układ mieszkania, względnie jego walory estetyczne

b) przerabiać instalacji wod-kan, gazowej,elektrycznej,centralnego ogrzewania

c) zabudowywać kratek wentylacyjnych

d) instalować okapów nad kuchnią gazową z wentylacją elektryczną

e) wykonywać instalacji oświetleniowej w piwnicach

f) instalować na dachu budynku anten telewizyjnych i radiowych

g) umieszczać szyldów reklamowych na ścianach budynków

h) zajmować dla własnych potrzeb pomieszczeń wspólnego użytkowania

12. W piwnicach i komórkach nie wolno instalować dodatkowego oświetlenia oraz jakichkolwiek urządzeń zasilanych energią elektryczną, bez zgody administracji oraz ustalenia zasad odpłatności za energię elektryczną.

13. Użytkownikowi lokalu nie wolno naprawiać instalacji elektrycznej, a zwłaszcza wymieniać bezpieczniki poza obrębem własnego mieszkania.

14. W przypadku nie funkcjonowania instalacji elektrycznej należy powiadomić administrację lub pogotowie energetyczne.

15. Użytkownik lokalu zwraca uwagę na oświetlenie klatek schodowych, korytarzy, piwnic i oświetlenie zewnętrzne budynku i placów które pozostawione świecą przez dzień bez potrzeby bo ktoś zapomniał wyłączyć.

15. W przypadku stwierdzenia ulatniania się gazu należy natychmiast odciąć dopływ gazu poprzez zamknięcie zaworów gazowych po czym zawiadomić administrację lub pogotowie gazowe.

16. Za wszelkie straty spowodowane niewłaściwą eksploatacją i konserwacją urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych odpowiada użytkownik lokalu.

17. Na okres zimy użytkownicy mieszkań mają obowiązek zabezpieczyć mieszkania przed utratą ciepła poprzez uszczelnienie drzwi i okien.

18. Obowiązkiem użytkownika lokalu jest natychmiastowe zgłoszenie w administracji Osiedla zauważonych awarii oraz uszkodzeń instalacji i urządzeń znajdujących się w budynku lub jego otoczeniu.
19. Klucze do pomieszczeń technicznych i innych zabezpieczeń urządzeń technicznych znajdują się w administracji lub u gospodarza budynku.

 

III. POSTANOWIENIA PORZĄDKOWE

 

1. Wszyscy mieszkańcy są zobowiązani do utrzymania czystości w pomieszczeniach ogólnie dostępnych jak: klatki schodowe, piwnice, pralnie, suszarnie itp.

2. Trzepanie dywanów, pościeli i tym podobnych może odbywać się, tylko w miejscach do tego przeznaczonych wyłącznie na trzepakach, w godzinach od 8:00 do 21:00 codziennie z wyłączeniem niedziel i świąt uznanych ustawą za dni wolne od pracy.

3. Dopuszcza się trzymanie zwierząt domowych w budynkach wielorodzinnych po zapewnieniu odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny i pod warunkiem, że nie powoduje to nadmiernej uciążliwości dla współlokatorów o ile zwierzęta nie zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców oraz nie zakłócają spokoju, a ich posiadacze przestrzegają wymogów sanitarno-porządkowych.

4. Psy należy wyprowadzać na smyczy i w kagańcu poza obręb mieszkania. W razie zanieczyszczenia przez zwierzęta klatki schodowej, pomieszczeń piwnicznych lub otoczenia budynku ich opiekunowie zobowiązani są usunąć te zanieczyszczenia.

5. Przez zwierzęta domowe rozumie się zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w mieszkaniu, utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza.

6. Nie wolno trzymać zwierząt w piwnicach i pomieszczeniach ogólnodostępnych. Dokarmianie zwierząt dozwolone jest wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Za miejsca niedozwolone uznaje się w szczególności: balkony, loggie i parapety.

7. Zezwala się na zwolnienie psów ze smyczy jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko w przypadku, gdy właściciel psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

8. Zabrania się wprowadzania psów i innych zwierząt do piaskownic, na wydzielone place zabaw dla dzieci, boiska i kwietnik itp.

9. Osoby naruszające niniejsze postanowienia będą obciążane kosztami przywrócenia stanu higienicznego.

10. Zabronione jest przechowywanie w piwnicach i na balkonach:

a) substancji łatwopalnych

b) substancji żrących

c) substancji cuchnących

d) motocykli i motorowerów

e) kanistrów na benzynę

f) innych przedmiotów stanowiących zagrożenie pożarowe sprzyjający gnieżdżeniu

się robactwa i gryzoni.

11. Donice z kwiatami ustawione na balkonach i po zewnętrznej stronie okien muszą być należycie zabezpieczone przed wypadnięciem. Skrzynki na kwiaty na balkonach i loggiach ze względu na bezpieczeństwo mogą być zainstalowane jedynie po stronie wewnętrznej. Niedopuszczalne jest umieszczanie skrzynek na kwiaty na zewnętrznych parapetach.

12. Podlewanie kwiatów winno odbywać się tak, aby woda nie przelewała się na niższe piętra oraz na zewnątrz budynku.

13. Na balkonach wolno wywieszać pranie pod warunkiem, że jest należycie odwirowane, nie zalewa balkonu poniżej oraz nie zasłania okien.

14. Przez okna oraz z balkonu nie wolno wyrzucać poza obręb budynku żadnych przedmiotów. Z pralni domowych i suszarni można korzystać na zasadach określonych dla danego budynku przez administrację.

15. Zabrania się suszenia prania na klatkach schodowych

16. Zabrania się wchodzenia na dach bez zezwolenia administracji.

17. Do instalacji kanalizacyjnej nie wolno wrzucać:

- warzyw, owoców i obierek

- kości z mięsa

- zużytych środków higieny osobistej

- worków foliowych, balonów itp.

- innych przedmiotów mogących spowodować zatkanie instalacji kanalizacyjnej

18. Użytkownicy lokalu są zobowiązani do zachowania ciszy w godzinach nocnych tj. od 22.00 do 6.00 w godzinach tych należy:

- ściszyć odbiorniki radiowe i telewizyjne

- nie wykonywać prac, które zakłócają ciszę nocną

19. Wykonywanie głośnych prac w budynku dopuszczalne jest w godzinach od 8:00 do 19:00 codziennie, z wyłączeniem niedziel i świąt uznanych ustawą za dni wolne od pracy.

20. Pojazdy samochodowe należy parkować w miejscach do tego przeznaczonych.

21. Parkowanie pojazdów na chodnikach, zieleńcach, blokowanie pojazdami dróg dojazdowych do budynków jest zabronione.

22. Mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi mogą być dokonywane na terenie nieruchomości pod następującymi warunkami:

1) mycie odbywać się będzie na utwardzonej powierzchni, a powstające ścieki odprowadzane będą do kanalizacji sanitarnej lub gromadzone w zbiorniku bezodpływowym, w szczególności ścieki takie nie mogą być odprowadzane bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, ziemi lub cieków lub zbiorników wodnych;

2) dopuszcza się doraźne naprawy i regulacje związane z bieżącą eksploatacją pojazdu w obrębie nieruchomości, jeżeli czynności te nie powodują zanieczyszczenia wód i gleby oraz uciążliwości dla sąsiadów, a poza terenem nieruchomości - w przypadku uzasadnionych napraw spowodowanych awarią pojazdu uniemożliwiającą kontynuowanie jazdy.

23. Zabrania się na terenie Osiedla rozpalania ogniska oraz grillowania na balkonie, loggii bądź tarasie oraz w pomieszczeniach ogólnego użytku.

24. Zabrania się, palenia tytoniu na korytarzu, w piwnicy, na strychu, w pralni domowej, suszarni, klatce schodowej i w kabinie dźwigu.

25. Zabrania się zanieczyszczania klatek schodowych ścian i podłóg gumami do żucia.

26. Zabrania się wykonywania czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, w szczególności pozostawiania rzeczy w korytarzach i na klatkach schodowych a także blokowania dróg pożarowych i ewakuacyjnych.
27. Użytkownik lokalu obowiązany jest zaznajomić się z instrukcją postępowania na wypadek pożaru i postępować zgodnie z nią.

28. Wszelkie reklamy i szyldy mogą być instalowane po uprzednim uzyskaniu zgody Spółdzielni.
29. Zabrania się umieszczania wszelkiego rodzaju ogłoszeń i informacji poza miejscami do, tego celu wyznaczonymi.

30. Zabrania się gromadzenia, zabaw i gier na klatkach schodowych i w korytarzach.

31. W budynku wyposażonym w domofon użytkownicy lokali obowiązani są do przestrzegania zasady nieotwierania drzwi osobom obcym.

32. Zabrania się przebywania osób trzecich w pomieszczeniach ogólnego użytku bez uzasadnionej przyczyny.
 

IV. PRZEPISY KOŃCOWE

 

1. Użytkownik lokalu ponosi pełną odpowiedzialność za szkody wynikłe z nieprzestrzegania przez niego niniejszego regulaminu, w tym także za szkody wyrządzone przez jego dzieci i osoby pozostające pod opieką użytkownika.

2. Uwagi w sprawie przestrzegania niniejszego regulaminu należy zgłaszać w biurze Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom” w Będzinie.

3. W stosunku do najemców mieszkań nie przestrzegających postanowień niniejszego regulaminu Spółdzielnia może stosować upomnienia lub ostrzeżenia.

4. Uporczywe lub złośliwe przekraczanie postanowień niniejszego regulaminu przez mieszkańców jest niedozwolone pod rygorem odpowiedzialności karno-administracyjnej.

5. W razie naruszenia obowiązujących przepisów Spółdzielnia jest uprawniona do wystąpienia z roszczeniami o odszkodowanie od winnego tego stanu oraz do zawiadomienia organów ścigania o popełnionych wykroczeniach.

6. Przypadki nieprzestrzegania regulaminu mogą być przedmiotem mediacji prowadzonej przez Radę Nadzorczą, podstawą wszczęcia postępowania wewnątrzspółdzielczego o pozbawienie członkostwa lub kierowane przed organy właściwe w sprawach wykroczeń.

7. Obowiązki związane z używaniem lokali ich remontami i dokonywaniem ulepszeń, wnoszeniem opłat oraz opróżnianiem lokali określa Statut Spółdzielni i inne regulaminy.

 

Niniejszy regulamin został przyjęty uchwałą Rady Nadzorczej.

Parkowa 1 - 4.JPG

Parkowa 1

Parkowa 2 - 7.JPG

Parkowa 2

parkowa 3 - 1.JPG

Parkowa 3

​​​​© 2023 by Jeffrey & Mitchell. Proudly created with Wix.com

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
bottom of page